Sotva pár milimetrů! Taková blbost! Význam to nemění, vypadá to skoro stejně, akorát to člověku komplikuje život.
Svatá pravda. Znám lidi, kteří by kvůli špatně použité pomlčce stříleli, a znám lidi, kteří třeba vůbec nevědí, že existuje něco jako spojovník. (To je taková ta krátká pomlčka, kterou pravděpodobně běžně používáte místo té opravdické pomlčky, a dost možná o tom vůbec nevíte.)
Bohužel i na tohle máme v češtině jistá pravidla. Když se nedodrží, většinou se stane celkem prd, maximálně se vám může přihodit, že budete působit jako amatér. Ale pokud byste přece jen radši budili dojem profíka, který se vyzná, mám pro vás pár základních návodů a tipů, jak se s pomlčkou a spojovníkem vypořádat plus mínus bezbolestně.
Tak pro jistotu ještě jednou – aby se to nepletlo:
Spojovník (-) najdete na české klávesnici hned vedle pravého Shiftu. Je to taková kratinká vodorovná čárka, kterou pravděpodobně automaticky používáte tam, kde chcete napsat pomlčku (nebo ti pokročilejší a uvědomělejší samozřejmě spojovník).
Pomlčka (–) je o chlup delší než spojovník. Na Macu ji vytvoříte snadno tak, že stisknete alt a k tomu už zmíněný spojovník. Naproti tomu na klasické Windows klávesnici prostě NEEXISTUJE. Zrada, skandál, ostuda! (Pro většinu lidí o důvod víc, proč ji ignorovat.) Nicméně vytvořit se samozřejmě dá, a to hned několika způsoby.
Je to ovšem značně nespolehlivé, a především dosti zdlouhavé. Když totiž potřebujete udělat pomlčku bez mezer, musíte jít zpět a mezery manuálně vymazat. Pokud nevíte, co s volným časem, pak je tato metoda právě pro vás.
Tak, a teď tedy, co si s těmi dvěma vlastně počít. Nemám v úmyslu vypisovat tady všechna pravidla a vyjmenovat všechny příklady. Zaměřím se na ty nejběžnější a nejzrádnější situace.
Nejčastěji se použije tam, kde dva spojované výrazy tvoří těsný významový celek (to znamená, že ta dvě slova v podstatě plní funkci slova jednoho).
Např.:
Samostatnou kapitolkou jsou místní názvy jako: Praha-Vyšehrad, Brno-město, Frýdek-Místek. Pokud jsou oba názvy jednoslovné, nic neřešíme, píšeme spojovník. Jakmile je však jeden z názvů víceslovný, nastupuje do hry pomlčka oddělená mezerami: Praha – Nové Město, Brno – Královo Pole, ale dokonce i Praha 6 – Bubeneč. To jen pro přehlednost a lepší orientaci v textu. Žádné jiné zákeřnosti v tom nehledejte.
Spojovník se hodí také:
Zapište si za uši: Spojovník se nikdy neodděluje mezerami!
Má mnoho různých možností použití, a aby to bylo ještě zábavnější, na rozdíl od spojovníku se většinou odděluje mezerami, a nebo taky ne. (Relax, vysvětlíme, není to zas taková věda.)
Kdy tedy použijeme pomlčku:
Ve všech těchto případech oddělujeme pomlčku mezerami.
Pomlčka bez mezer se používá ve významu a, až a proti/versus:
Pozor: i tady platí, že při spojování víceslovných výrazů zařadíme mezery: M. Zikmund – J. Hanzelka, utkání Kocourkov – Zlámaná Lhota, přímá linka Praha – Kolín nad Rýnem, červenec 2001 – srpen 2002.
Tak v Blesku asi inspiraci hledat nebudeme…
Pořád vám to ještě přijde dost gulášoidní? Dobře, mám pro vás nakonec takovou rychlou záchrannou službu:
Spojovník – uvnitř slova nebo ve spojení dvou slov, která se ve větě tváří jako jedno slovo.
Pomlčka – jako interpunkce ve větě (oddělíme mezerami) nebo mezi dvěma údaji ve významu a, až, proti (zpravidla bez mezery). Pokud spojuje výrazy víceslovné, pro přehlednost oddělíme mezerami.
Tak. Končíme. Teď si dejte studenou sprchu a klidně to všechno zase zapomeňte. Šetřete místo v hlavě na důležitější věci. Jen si pro jistotu uložte tenhle článek. ;) A jestli vám v hlavě vrtá nějaký dotaz k tématu pomlčka–spojovník (správně, tohle je pomlčka ve významu „a“, případně „versus“), nenechávejte si ho pro sebe a pište do komentářů.