Konečně jsem to já! Stačilo se při psaní trochu uvolnit

Rozhovor s Janou Kochovou, majitelkou jazykové školy Langon

Tahle usměvavá a nakažlivě pozitivní mladá dáma byla před pár lety jednou z mých prvních významnějších klientek. Jana je zakladatelkou jazykové školy Langon, která je výjimečná tím, že nabízí výuku jazyků přes Skype.

Jana Kochová

Janu jsem s prosbou o rozhovor oslovila proto, že má za sebou už poměrně dlouhou cestu práce na vlastních textech. Celou tu dobu sleduju její pokroky i zaváhání a jsem přesvědčená, že vás může fantasticky inspirovat a motivovat, pokud ještě tápete, jestli i vy dokážete psát texty, které zaujmou a prodávají.

Jani, co Tě vlastně přimělo k tomu, aby ses začala svými texty nějak víc zabývat?

Nedávno jsem si na jedné přednášce vyslechla, že ženy obecně mají neustálou tendenci a touhu posouvat sebe nebo věci kolem sebe dál. Něco dokončí, a už hledají, co by kde začaly, dotvořily, nebo dokonce úplně přetvořily. A když se nad tím teď zamýšlím, myslím, že to byl vlastně případ můj a mých textů.

Přiznám se, že si úplně přesně nepamatuji, co byla ta hlavní motivace, která mě přiměla začít se nad mými texty víc zamýšlet. Byl to nejspíš fakt, že mi styl, jakým jsem ve svých textech vystupovala, zkrátka neseděl. Žila jsem v tom, že moje texty musí splňovat všechny formality, které nám natloukli do hlavy ve škole. Mně samotné v tom ale vůbec nebylo dobře.

Možná, že si teď říkáte, co to je za nesmysl, ta ty texty nějak přehnaně řeší, ne? Divili byste se, ale mně se tou změnou, která s uvolněnějšími texty přišla, vážně docela ulevilo. :-) Ono totiž psát stylem, který mi vlastně vůbec neseděl, bylo jako kdybych musela celou dobu nosit sukni. Nevadila by mi a zvládla bych to, ale ani trošku bych to nebyla já.

Na svých textech a „psacích“ schopnostech pracuješ už docela dlouho. Máš ještě pořád někdy pocit, že na to prostě nemáš buňky?

Jo jo, tenhle pocit mívám denně a budu mít už asi navždycky. Jsem totiž typ, který mnohem raději mluví, než píše. Jsem taky hodně spontánní, a i když vím, že by mi při psaní pomohla osnova, jen ta samotná představa smolení nějaké struktury textu dopředu mě odrazuje.

A jsou dokonce momenty, kdy máš ze všeho největší chuť s tím úplně seknout?

Ano, to mám. Bojím se chyb, bojím se míchání anglického a českého slovosledu, bojím se nedostatku psacích buněk. :-) Těch „bojím se“ by ještě bylo spousta. Pak ale přijde nějaká drobnost, třeba jen jednoduchý e-mail, který dám dnes dohromady takovým způsobem, že i naštvaného, protivného a zprvu odmítavého člověka změním v platícího klienta, a je zase na nějakou chvíli vyhráno. Přehnané formality a nuda prostě nejsou můj styl.

Co bylo pro Tebe ze všeho nejtěžší? Jakou jsi musela zdolat největší překážku?

Mám pocit, že se ještě pořád zbytečně moc bojíme chyb a odmítání. A já rozhodně nejsem výjimkou. A když k těmhle mým pocitům ještě přičtete to, že všechno musí být prostě perfektní, jak bych mohla někdy něco vypustit do světa? To přece nejde. Tohle všechno dohromady překonat je pro mě asi úplně nejtěžší, ale makám na tom. A rozhodně dělám pokroky. :-)

Co Ti naopak ze všeho nejvíc pomohlo?

Vědomí, že neexistuje nic, co mi může určovat, jakým stylem mám psát. (Samozřejmě kromě mé cílové skupiny, ale i tu si přece určujeme my sami.) Ta školská hypnóza je zkrátka někdy hodně silná a chvilku trvá se z ní dostat a konečně se trošku uvolnit.

Máš nějaký osobní tajný tip, který pravidelně využíváš a který Ti usnadňuje práci?

Mám: být sama sebou, odhodit masku a nepřetvařovat se. A řídit se heslem: Co na srdci, to na jazyku nebo v textu. Jedině pak nám totiž lidi doopravdy budou věřit. A ti, kdo nám neuvěří, nás vlastně vůbec nemusí zajímat. :-)

A měla bych ještě jeden tip, možná ještě důležitější. Je dobré scházet se, být v kontaktu, nebo jen sledovat a nechat se inspirovat někým, kdo to s texty hodně dobře umí. Může to totiž být nakažlivé, a to v tom nejlepším slova smyslu. ;-)

Mohla bys s námi sdílet nějaká konkrétní čísla? Třeba jak se změnila návštěvnost webu nebo Tvoje prodejní výsledky v souvislosti s lépe uchopenými texty?

Těch faktorů, které mají vliv na nárůst návštěvnosti, je hned několik. Lépe uchopeným textům třeba určitě přičítám fakt, že se nám ozývají noví lektoři i klienti, ve kterých hned první zhlédnutí naší webové prezentace budí důvěru. Lidé velmi často říkají, že je web baví, ale hlavně že působí profesionálně. No není to paradox, uvolníte se, začnete psát o něco méně formálně, a přitom působíte víc profi. Nádhera!

Ale mám i konkrétní čísla: Před rokem se nám do Langonu ozvali v průměru dva noví klienti denně. Tenkrát jsem si uvědomila, že má naše činnost opravdu smysl a nastavila jsem si vyšší cíl – do jednoho roku chci mít ideálně patnáct nových klientů denně. Od té doby uplynulo šest měsíců a jsme v průměru na sedmi nových klientech denně. To celkem jde, že? :-)

Chceš ještě něco vzkázat našim čtenářům?

Znáte hru Aktivity? Je postavená na třech činnostech – na mluveném slově, na kreslení a pantomimě. Vy předvádíte, mluvíte nebo kreslíte, ostatní hádají a naopak. Jestli jsem na něco opravdové dřevo, pak je to kreslení. Nejde mi to, neumím to, ze začátku nikdo nepoznal, co jsem se to snažila namalovat.

Moje rodina a přátelé tuhle hru mají hodně rádi, takže ji hrajeme opravdu často. A víte co, teď už nakreslím úplně všechno. Picasso ze mě nikdy nebude, ale o to nejde. Chci tím říct, že tak je to možná i s texty. Pokud máte pocit, že vy se prostě nikdy psát nenaučíte, nevzdávejte to a trénujte. Ono to časem půjde a třeba i hodně dobře. ;-)


Jana Kochová
Kdo je Jana Kochová?

Mou velkou vášní je práce s lidmi a jejich jazykovými radostmi i starostmi. Učím své klienty, jak zvládnout angličtinu přirozeně a s úsměvem. Díky svým lektorským zkušenostem ráda inspiruji další lektory a učitele, kteří mají chuť a odvahu něco změnit, k vytváření lekcí, které baví, a opravdu naučí.

Nadšená lektorka angličtiny a ještě nadšenější propagátorka výuky jazyků přes Skype.
Autorka e-booku pro studenty: 5 tipů, jak být s angličtinou na koni
a e-booků pro lektory: 3 lekce angličtiny, které budou bavit
a Anglická gramatika hravě.
Autorka unikátní Velké obrázkové sady 171 anglických nepravidelných sloves
a zakladatelka projektu LANGON – jazyky online.

Lucie Koubek
Lektorka copywritingu, konzultantka a mentorka se smyslem pro jemný detail i rázný humor. Autorka online programu Copykiller – prodávejte textem.

Pomáhám zapáleným podnikatelům vyladit texty tak, aby byly v souladu – s jejich osobními hodnotami, s klientem a jeho potřebami i s principy moderního marketingu.
Komentáře